Pioneers in the industry, we offer blood donation chair, semi fowler beds, gynex examination couch, hospital food stool, manual stainless steel semi fowler bed and manual mild steel semi fowler beds from India.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Penta Surgicals |
| Operation Type | Manual |
| Material | Mild Steel |
| Weight Capacity | 120 kg |
| Dimensions | 115 x 65 x 60 cm |
| Voltage | 220 V AC |
| Color | Blue |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering Blood Donation Chair to our clients. Our range of Products is widely appreciated by our clients.
₹ 14800 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Hydraulic |
| Operating Type | Manual |
| Crank Type | Single Crank |
| Frame Material | Steel Panel |
| Finish | Power Coated |
| Top Type | Solid Sheet |
| Safe Load | 200 kg |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 26000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Examination Couch |
| Operation Mode | Manual |
| Frame Material | Mild Steel |
| Overall Length | 1800 mm |
| Overall Width | 600 mm |
| Loading Capacity | 200 kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering Gynex Examination Couch to our clients. Our range of Products is widely appreciated by our clients.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Stool |
| Frame Material | Mild Steel |
| Usage Area | Hospital |
| With Castors | Yes |
| Finish | Epoxy Powder Coated |
| Load Capacity | 100 kg |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Manual |
| Crank Type | Single Crank |
| Frame Material | Mild Steel |
| Top Type | Perforated Sheet |
| Side Railing | Aluminium |
| Head Foot Panel | ABS Panel |
| Safe Load | 150 kg |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Backrest Angle | 0-70 Deg |
| Height From Floor | 500 mm |
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Operation Mode | Manual |
| Crank Type | Single Crank |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Top Type | Perforated Sheet |
| Side Railing | Collapsible MS |
| Head Foot Panel | ABS Panel |
| Safe Load | 200 kg |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Backrest Angle | 0-70 Deg |
| Height From Floor | 500 mm |
₹ 4250 / Piece Get Latest Price
| Table Type | Food Table |
| Top Material | SS304 |
| Length | 4 ft |
| Width | 2 ft |
| Height | 30 inch |
| Storage Type | Single shelf |
| Table Usage | Veg prep |
| Leg Material | SS304 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3800 / Piece Get Latest Price
| Storage Type | Drawer And Cabinet |
| With Castors | Yes |
| Locker Height | 750 mm |
| Lock Type | Cam Lock |
| Finish | Epoxy Powder Coated |
| With Towel Rail | Yes |
| With Bottle Holder | Yes |
| Top Material | ABS |
| Body Material | Mild Steel |
We are engaged in offering Hospital Bedside Locker Delux to our clients. Our range of Products is widely appreciated by our clients.
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Table Type | Examination |
| Actuation | Electric |
| Top Material | MS With Mattress |
| Length | 1700 mm |
| Width | 600 mm |
| Mattress Thickness | 50 mm |
| Leg Support | Lithotomy Crutch |
| Castors | Fixed Legs |
Minimum order quantity: 10 Piece
Rajesh
Penta Surgicals
No.52/1, Kalaivanar Nagar, Athipet
Chennai - 600058, Tamil Nadu, India